Kiedy zacząć szukać projektanta wnętrz 23
CategoriesProjekt

Kiedy zacząć szukać projektanta wnętrz?

Na pytanie, kiedy zacząć szukać projektanta wnętrz można odpowiedzieć zwyczajnie, każdy dogodny dla Ciebie moment jest odpowiedni. Lecz, aby nasza współpraca przebiegła jak najlepiej, postanowiłam podzielić się z Wami wiedzą jak z naszego punktu widzenia to wygląda. Wszystko zależy od rodzaju projektu, wielkości i w jakim stanie są wnętrza. Czy jest to stan deweloperski, czy samodzielnie budujesz swój wymarzony dom, a może chcesz odświeżyć swoje dotychczasowe cztery kąty. Dla łatwego zlokalizowania odpowiedniego wariantu dla Ciebie, podzieliłam tekst na rodzaje nieruchomości.

Remont mieszkania lub domu

Aranżacja urządzonego już mieszkania zazwyczaj zajmuję więcej czasu, więc warto mieć to na uwadze. Czasami zdarza się, że podczas projektowania wspólnie podejmujemy decyzję, aby zachować część elementów. Projektowanie takiego mieszkania lub domu jest o tyle trudniejszy, że musimy wziąć pod uwagę pewne ograniczenia. Najczęściej takie wnętrza znajdują się w budynkach wybudowanych wiele lat temu.

Kamienica może okazać się obiektem zabytkowym, bądź pod częściowym nadzorem konserwatora, który może zastrzec, aby niektóre elementy nie mogły być usunięte. Jest to bardzo istotne, aby zachowywać wspaniały charakter budynków, lecz wiążę się z dłuższym procesem projektowym. W takiej sytuacji współpracujemy z konserwatorem i dostosowujemy projekt do jego zaleceń.

Natomiast, w blokach wybudowanych „za komuny” mamy pewne ograniczenia konstrukcyjne, których musimy się trzymać, aby zachować bezpieczeństwo. Stropy oraz ściany w blokach z wielkiej płyty zostały przewidziane na niedługi czas ich użytkowania. Wciąż stoją i mają się dobrze, ale nie możemy o tym zapominać.

Z domami mogą pojawić się różnorodne zawirowania. Absolutnie to nie oznacza nic strasznego. Jednak często domy budowane dla siebie są z lepszej jakości materiałów. Dzięki czemu przez wiele lat są w bardzo dobrym stanie. Należy jednak zwrócić uwagę na wykonaną izolację dachu oraz od podłoża, nieszczelna prowadzi do wilgoci wewnątrz budynku oraz powstawania grzyba.

Aranżacja stanu deweloperskiego

W przypadku projektu wnętrz mieszkania bądź domu w stanie deweloperskim istotny jest metraż oraz czas, w którym odbierasz klucze od dewelopera.

Przed odbiorem kluczy mamy więcej czasu, ale małe szanse na dostanie się na budowę w celu zobaczenia wnętrz na żywo i dokonania wszelkich pomiarów. Dlatego przygotowanie same układu funkcjonalnego może trochę więcej zająć. Dodatkowo wszelkie wymiary trzeba będzie jeszcze zweryfikować przed rozpoczęciem prac, ponieważ może okazać się, że ścianki lub inne elementy mają inne wymiary niż w projekcie.

Jednak jeśli zgłosisz się do nas, kiedy budynek jest jeszcze na wczesnym etapie, mamy możliwość dokonania zmian, dzięki czemu możesz zaoszczędzić między innymi na przestawianiu punktów świetlnych, gniazdek, włączników, ścianek działowych.

Po odbiorze kluczy mamy najlepszą sytuację. Wspólnie udajemy się na miejsce inwestycji, dokonujemy pomiarów oraz rozmawiamy „na żywym” organizmie. Szybciej wtedy powstają koncepcję, ponieważ wyobrażenie ich sobie jest o wiele łatwiejsze. Trudnością może okazać się czas, w którym musisz się wprowadzić do nowego mieszkania lub domu. Planując harmonogram prac, skontaktuj się dużo wcześniej z naszym projektantem. Przekażemy Ci ile czasu zajmie projekt oraz podpowiemy jak zaplanować pracę wykończeniowe, a Ty będziesz mógł w spokoju się wprowadzić.

W naszym biurze projektowym projekt 60m2 zajmuje ok 4 tygodni, a 100-120m2 ok 6-8 tygodni. W tym doliczamy czas na Twoje spokojne zastanowienie się i podjęcie decyzji w kwestii poszczególnych etapów (o czym przeczytasz TUTAJ).

Budowa domu

Wygląda to podobnie jak w przypadku stanu deweloperskiego z jedną dodatkową opcją. Jeśli decydujesz się na indywidualny projekt, możemy już na tym etapie rozpocząć współpracę. Wtedy wspólnie z architektem jest możliwość innego usytuowania ścianek, okien, drzwi i wszelkich instalacji. Skraca to również czas realizacji samego projektu aranżacji wnętrz, dzięki czemu szybciej będziesz mógł cieszyć się wymarzonym domem.

Podsumowując, dla nas projektantów dodatkowy czas na analizę i przemyślenie wszystkich koncepcji funkcjonalny, estetycznych oraz konstrukcyjnych jest niezwykle istotny. W naszej pracowni uwzględniamy to, przekazując informację o terminie realizacji projektu, dlatego, jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego to tak długo trwa to już znasz odpowiedź. A jak przygotować się do współpracy z projektantem, dowiesz się z TEGO artykułu.