Jaki wpływ mają na nas kolory we wnętrzach - pomarańcz, zieleń i niebieski
CategoriesUncategorized

Jaki wpływ mają na nas kolory we wnętrzach – część 2

W poprzednim artykule rozpoczęłam serię: jaki wpływ mają na nas kolory we wnętrzach, który możecie przeczytać TUTAJ. Przygodę o emocjonalnym wpływie barw rozpoczęliśmy od neutralnych kolorów: bieli, szarości, czerni, beżu i brązu. Dziś skupimy się na odcieniach tęczy: niebieski, zielony, pomarańczowy, fioletowy, żółty i czerwony. Również w tym wypadku będę opierać się na informacjach z książki „Niesamowita moc kolorów” autorstwa Jean-Gabriel Causse, którą serdecznie polecam.

Niebieski

To kolor nieba, bezkresu oceanu i symbol zimy. Zauważ, że spoglądając w niebo, czy spacerując po plaży, relaksujemy się. Tak właśnie na nas wpływa niebieski, uspokaja, daje poczucie wolności, uwalnia umysł, a co za tym idzie, stymuluje kreatywność. Z tego względu świetnie nadaje się do pomieszczeń, w których pracujemy, szczególnie jeśli wiele zadań związanych jest z twórczym myśleniem. Ponadto, niebieski powiększa małe pomieszczenia. Efekt ten wzmocni wybór niebieskiego w pastelowym odcieniu.

Z uwagi na właściwości uspakajające sprawdzi się również w łazienkach. Natomiast nie jest zalecany w sypialni. Z jednej strony pomaga w zasypianiu, lecz jeśli mamy z tym problemy. W innym wypadku zaburza intymność i może wprowadzić w stany depresyjne.

Zielony

Znany głównie ze swych właściwości uspakajających, obniża ciśnienie krwi, wprowadza w stan równowagi, wzmacnia zaufanie i dodaje otuchy. Zalecany w miejscach pracy, w których bywają stresujące sytuacje. Dlatego tak chętnie architekci używają w projektach biur liczne rośliny.  Dodatkowo w salach konferencyjnych pomaga przekonać klientów podczas negocjacji i skłania rozmówcę do współpracy.

Jak widzisz, zieleń w biurach jest niezwykle istotna, ale czy wiedziałeś, że potrafi pobudzić apetyt? Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad kolorem do kuchni, zielony będzie trafnym wyborem.

Pomarańczowy

To kolor zachodzącego słońca, nic więc dziwnego, że pomarańcz porusza serce. Pomimo że zachodów widzieliśmy w swym życiu tak wiele, że nikt by tego nie zliczył, wciąż spoglądamy na niego z wdzięcznością, że możemy być częścią tego niezwykłego rytuału. Z tego powodu dodaje nam otuchy i napawa nadzieją, że świat jest dobry i piękny. Również pobudza naszą uwagę bez wywoływania agresywnych emocji. Pomarańcz to rozwiązanie idealne w przedpokojach i miejscach, w których odbywa się wiele spotkań. Ponadto, pobudza apetyt i łagodzi problemy z trawieniem, dlatego świetnie sprawdzi się w kuchni oraz jadalni.

Fioletowy

Fiolet jest mistyczną barwą, tajemniczy, ale też kojarzący się z luksusem. W kontekście oficjalnym budzi szacunek, pomaga uspokoić myśli, wniknąć w głąb umysły i usuwa lęk. Dlatego jest dobrym wyborem w miejscach pracy wymagających skupienia i precyzyjności. W sypialni pomoże osobą borykającym się z problemem z zasypianiem. Natomiast należy unikać go w salonach i kuchni, wpływa na poczucie samotności i odbiera apetyt.

Żółty

Kojarz nam się z radością, długimi letnimi dniami i przyjemnie grzejącymi promieniami słonecznymi. Działa więc niczym lek na przygnębienie. To kolor idealny do domów. W salonie, jadalni i przedpokoju dodaje energii, ułatwia myślenie i komunikację. Wieczorami pomaga tworzyć przytulną atmosferę. W kuchni natomiast zaostrzy apetyt. Żółty ze względu na swoje właściwości sprawdzi się również w miejscach pracy, pomaga w koncentracji, a w salach lekcyjnych i laboratoriach pobudza ciekawość.

Czerwony

Jest to kolor silnie wpływający na emocje, dlatego od razu uprzedzę, aby używać go z rozwagą. Może wywołać skrajne efekty, więc zalecam wykorzystywać czerwień we wnętrzach tylko w dodatkach. Jako barwa dopełniająca do odprężających, neutralnych odcieni.

Czerwony oddziałuje na mobilizację, pobudzenie i podniecenie. Sugeruje silną osobowość u mieszkańców i może podnieść temperaturę w pomieszczeniach nawet o 2 stopnie. Nie należy stosować go w pokojach dzieci, szczególnie jeśli nie brak im energii. Natomiast w połączeniu z bielą potrafi pobudzić apetyt, dlatego w restauracjach często spotykamy się z obrusami w czerwonobiałą kratę.

Kolory mają moc, a to tylko namiastka ich możliwości. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, odsyłam Was do książki „Niesamowita moc kolorów”. Zmieniła ona moje postrzeganie kolorów i z większą świadomością używam ich przy projektowaniu. Mam nadzieję, że i Tobie przydadzą się przytoczone przeze mnie informację. A to, w jaki sposób stworzyć kompozycje kolorystyczne, opisałam w artykule: Jak łączyć kolory we wnętrzu, który możesz przeczytać TUTAJ

Niech moc kolorów będzie z Tobą 🙂