Jaki wpływ mają na nas kolory we wnętrzach
CategoriesUncategorized

Jaki wpływ mają na nas kolory we wnętrzach – część 1

Powszechnie wiadomo, że kolory są bardzo istotnym elementem wnętrza, ale czy wiedzieliście, że każdy z nich wpływa na nas inaczej? Jedne nas relaksują, drugie sprzyjają kreatywności, a inne pobudzają apetyt. Nie jest to tylko dobry pomysł marketingowy, lecz fakt udowodniony w licznych badaniach naukowych. Wszystkie informacje, które przytaczam pochodzą z mojego osobistego doświadczenia oraz z książki Niesamowita moc kolorów” autorstwa Jean-Gabriel Causse.  Jeśli więc chcesz poznać jaki wpływ mają na nas kolory we wnętrzach, zapraszam do lektury.

Kolory dają wiele możliwości, więc podzieliłam ten wpis na 2 części oraz dopełniłam je przydatnymi poradami. W tej części zajmiemy się neutralnymi barwami: bielą, szarością, czernią i beżami.

  1. BIEL

Biały to kolor kojarzący się z czystością i przestrzennością. Kiedy byłam dzieckiem, moja mama mówiła, że nie chce mieć w domu białych ścian, ponieważ kojarzą jej się ze szpitalem i komuną. Początek drugiego tysiąclecia był niezwykle barwny. Każdy chciał odmiany, kolorowej rewolucji. Dziś na naszych ścianach króluje biel i raczej prędko nie zejdzie z podium.

Biel to dobry wybór w małych pokojach, szczególnie jeśli wpada do nich mało naturalnego światła. Na ścianach, które znajdują się naprzeciw okien, odbija światło i „przekazuje” go dalej. Dlatego biel optycznie powiększa przestrzeń.

Więcej o tym, dlaczego biel ma takie właściwości odbijania światła opisałam TUTAJ

Odbijanie światła nie zawsze jest jednak takie dobre. Przekonałam się o tym na własnej skórze:

Po przeprowadzce do Wrocławia swój pokój urządziłam w iście skandynawskim stylu. Wszystko było biało-czarne. Byłam z siebie niezwykle dumna. Dowiedziałam się wtedy na jednych zajęciach, że biel stymuluje kreatywności. Puste białe ściany nie rozpraszają nas, więc umysł może skupić się na zadaniu. Okazało się to nieprawdą. Moje idealne białe meble i ściany odbijały 70% światła słonecznego wpadającego do pokoju, który położony był od południowej strony. Przeżywałam koszmar, po dłuższym czasie pracy bolały mnie oczy i głowa. W najbliższe wakacje przemalowałam dwie ściany pokoju na karmelowy kolor. Pozbyłam się problemu, a mój mały pokój nie zmniejszył się optycznie aż tak bardzo.

Moja rada: Jeśli pomieszczenie jest od strony południowej, dobrym rozwiązaniem jest wybór, aby dwie ściany, na które bezpośrednio padają promienie pomalować na ciemniejszy kolor.

Jaki wpływ mają na nas kolory we wnętrzach - moodboard szarości i czernie, styl industrialny

  1. SZARY

Ten kolor staje na podium zaraz po bieli. Jest neutralny, stanowi świetne tło dla nasyconych barw, lecz również ma taki sam wpływ na nas. Nie sprawia, że możemy odpocząć ani też nie nabieramy sił przy nim.

Szary warto stosować jako uspokojenie intensywnych kolorów, lecz w połączeniu z bielą i czernią – czegoś nam zawsze brakuje w takim wnętrzu.

Jeśli już decydujesz się, aby meble, ściany i podłogi byłby monochromatyczne, polecam uzupełnić kolor w dodatkach. Z łatwością możesz je zmieniać w zależności od pory roku czy upodobań.

  1. CZERŃ

Czerń, zanim ktoś pomyślał, o takim tworze jak styl industrialny nie był to popularny kolor we wnętrzach. Jednak gdy o nim pomyślimy, naturalnie przychodzi nam skojarzenie z elegancją i szykiem. Drogi garnitur, czy ekskluzywne kosmetyki w pięknych opakowaniach.

Z czernią we wnętrzach należy uważać. Przytłacza, meble wyglądają na większe i cięższe, a samo pomieszczenie optycznie się zmniejsza. Moim sposobem jest przemalowanie jedynie fragmentu ściany lub tej leżącej naprzeciw okien.

Jaki wpływ mają na nas kolory we wnętrzach - beże i szarości, jaki kolor wybrać

  1. BEŻ/BRĄZ

Najczęściej występuje w postaci drewna i tym przybliża nas do natury. Jest to materiał, który stosuje się od wieków, nic więc dziwnego, że w rodzinnych firmach podkreśla ich tradycję. W domach natomiast koi i daje poczucie bezpieczeństwa. Beże są ponadczasowe i zatem również nostalgiczne.

Jeśli jesteś dynamiczną osobą, polecam unikać go w aranżacji mieszkania. Natomiast w poszukiwaniu oazy w domu, gdzie możesz się zrelaksować po intensywnym dniu monochromatyczne odcienie beży i biel, będzie idealnym rozwiązaniem.

A jeśli jeszcze nie wiesz co dokładnie w jakim stylu urządzić swój dom lub mieszkanie rozwiąż krótki Quiz „Jaki styl w aranżacji wnętrz do Ciebie pasuje” TUTAJ

Kolory są niezwykłe, a ich wpływ na nas jeszcze bardziej intrygujący. Wybierając odpowiednie barwy w swoich domach i miejscach pracy, możemy polepszyć nasze samopoczucie. Wnętrza muszą odzwierciedla Twój charakter, wtedy idealnie się dopasujecie, a każdy dzień stanie się lepszy.

W kolejnym artykule opisze jaki wpływ mają na nas kolory: niebieski, zielony, pomarańczowy, fioletowy, żółty i czerwony we wnętrzach. Opowiem również, jak różnice w intensywności mogą zmienić sposób, w jaki je odbieramy.