Jaki projekt wybrać - koncepcyjny czy wykonawczy
CategoriesUncategorized

Jaki projekt wybrać – koncepcyjny czy wykonawczy?

Zastanawiasz się jaki projekt wybrać – koncepcyjny czy wykonawczy? Który będzie odpowiedni dla Ciebie? Czy potrzebne Ci są rysunki techniczne? Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości i pomóc Ci w wyborze odpowiedniego projektu, który w pełni spełni Twoje oczekiwania. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze, a co najważniejsze, zyskasz piękne wnętrze.

Na początku warto zadać sobie dwa pytania:

Czy prace wykończeniowe będę wykonywać samodzielnie, czy wybiorę do tego ekipę?

Czy będę potrzebować pomocy architekta wnętrz przy nadzorze, czy będę sam się tym zajmować?

Firma wykonawcza i nadzór projektanta

Jeśli zdecydujesz się na firmę wykonawczą, a ponadto na nadzór autorski u projektanta, sprawa jest prosta – potrzebny Ci projekt wykonawczy.

Jak wygląda taki projekt zobaczysz TUTAJ.

W projekcie wykonawczym, poza wizualizacjami i listą materiałów są jeszcze rysunki techniczne. Zawarte są w nich wszystkie potrzebne informacje. Wskazują co i gdzie trzeba zrobić, aby realizacja była zgodna z projektem. Ułatwi im to pracę, a jednocześnie unikniesz wielu nieporozumień.

Ponadto, architekt wnętrz nie podejmie się nadzoru bez wcześniejszego sporządzenia dokumentacji. Jest to nasze narzędzie pracy. Zgodnie, z nim przekazujemy dokładne wytyczne jak ma wszystko wyglądać. Na podstawie dokumentacji wykonawczej weryfikujemy też zgodność realizacji z projektem. Również i Ty masz pewność, że projekt wnętrz, który zaakceptowałeś, będzie dokładnie tak samo prezentować się w rzeczywistości.

Samodzielna koordynacja realizacji

Natomiast jeśli postanowisz osobiście zająć się koordynacją zastanów się nad kolejnymi kwestiami.

Na tym etapie zapytaj się ekipy czy do realizacji potrzebują rysunków wykonawczych? Część osób nie pracuje bez projektu, dlatego warto najpierw się zorientować.  Nie zapomnij dopytać się, jakie rysunki są dla nich najistotniejsze, a które niekoniecznie. (w dalszej części artykułu znajduje się pełna lista rysunków)

Podczas remontu często zdarza się, że nie wszystko będzie zmieniane. Może postanowisz pozostawić podłogi, jedynie pomalować stare płytki w łazience czy zostawić meble kuchenne. Wtedy nie jest potrzebna kompletna dokumentacja i warto zauważyć to jeszcze na etapie przygotowywania się do współpracy z projektantem. Pomaga w tym zrobienie szczegółowej listy, którą przekażesz architektowi.

Jak przygotować się do współpracy z projektantem wnętrz przeczytasz TUTAJ.

Zapytasz pewnie – a co jeśli jeszcze nie mam wybranej firmy wykończeniowej?

Można gdybać i przypuszczać co będzie potrzebne lub nie, ale lepiej mieć pewność. W takich sytuacjach polecamy firmę, z którą współpracujemy i dokładnie wiemy, co trzeba dla nich przygotować. Dzięki temu zyskujesz kompleksową usługę projektu z wykończeniem pod klucz.

Jaki projekt wybrać - koncepcyjny czy wykonawczy
studio98, projektowanie wnętrz, blog, blog o wnętrzach, projektant wnętrz, aranżacja wnętrz, biuro projektowania wnętrz wrocław, Wrocław, studio projektowania wnętrz, architekt wnętrz,

Prace remontowo-wykończeniowe we własnym zakresie

Kolejna zagwozdka co wybrać jeśli zdecyduję się samodzielnie wykonać prace remontowe/wykończeniowe? Zazwyczaj wystarcza projekt koncepcyjny. Czyli wizualizacje, wraz z układem funkcjonalnym i spisem materiałów, ale niektóre rysunki mogą Ci ułatwić cały proces.

Po pierwsze zastanów się jakie prace będziesz wykonywać. Czy zabierzesz się za układanie posadzek, czy będziesz układać płytki w łazience itd. Te, które wymagają precyzji, warto mieć  dokładnie rozrysowane. Poza tym przejrzyj wizualizacje z innych projektów. Czy wszystkie informacje, które będziesz do wykonania ich potrzebować, są dobrze widoczne. Oczywiście możesz poprosić projektanta, aby podczas projektowania jedno z ujęć obejmowało, to co Cię interesuje. Jednak bądźmy szczerzy, na rysunku masz wszystko czarno na białym. Dokładniej: z kolorami, wymiarami i dodatkowymi istotnymi informacjami.

Jeśli nadal masz wątpliwości, zawsze możesz skontaktować się z nami i dopytać o pewne kwestie. My z chęcią pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie oraz przygotujemy ofertę zgodnie z Twoimi potrzebami.

Zobacz również Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz TUTAJ 

Lista rysunków wykonawczych:

 • Układ funkcjonalny (dołączany do każdego projektu, nawet koncepcyjnego)
 • Układu podłóg
 • Okładziny ścienne i malowanie
 • Wyburzenia i przebieg nowych ścianek działowych
 • Sucha zabudowa
 • Sufity podwieszane
 • Wytyczne elektryczne, wodno-kanalizacyjne, C.O.  (miejsce, gdzie mają znaleźć się kaloryfery)
 • Rozmieszczenie punktów świetlnych
 • Projekt zabudowy meblowej, robionej na wymiar – szafki kuchenne, szafy, regały itp.

Dodatkowo w naszym biurze możemy zaoferować:

 • Projekt inteligentnego domu – bezprzewodowe oraz po kablu
 • Audio video projekt – do domowych kin, salek szkoleniowo-konferencyjnych itd.
 • Projekt instalacji elektrycznej
 • Współpraca przy projekcie oświetlenia