Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz - biuro projektowania wnetrz Wrocław
CategoriesProjekt

Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz?

Zastanawialiście się jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz? Jak przebiegają poszczególne etapy, co się w nich znajduję, jak długo trwają oraz ile kosztują? Czy macie możliwość wprowadzania poprawek, zmian? Oraz co dostaniecie w ramach wybranego pakietu projektowego? Dzisiaj odpowiem na te i wiele więcej pytań oraz opowiem Wam jak wygląda przebieg prac na projektem wnętrza. Od zapytania o ofertę aż po sam koniec kiedy to z wielką radością prezentujemy Wasze wymarzone cztery kąty.

Zanim zacznę musicie pamiętać, że współpraca z architektem wnętrz może się różnić w innych biurach. Na łamach tego artykułu przedstawię Wam pracę w naszym biurze projektowym. Ponadto każdy etap musi zostać przez Was zatwierdzony zanim przejdziemy do kolejnych.

ETAP I

Zapytanie o ofertę

Współpracę rozpoczynamy od zapytania o ofertę, którą dostajemy najczęściej jako wiadomość email lub w formie rozmowy telefonicznej.

Często zdarza się, że Inwestor nie podaje kluczowych informacji, więc już na samym początku dopytujemy o nie. W szczególności ważne jest, aby podać metraż, lokalizację inwestycji, jakie będzie przeznaczenie, w jakim stylu oraz dołączyć rzut (jeśli jest).

W kolejnym kroku zapraszamy Was na:

Pierwsze spotkanie – omówienie projektu i co ma się w nim znaleźć

podczas którego pytamy o wiele kwestii, które z pozoru wydają się mało istotne a mają wielki wpływ na projekt, jak i samą wycenę. Omawiamy również jakie elementy mają wchodzić w skład projektu. Pomaga to nie tylko w wycenie, ale również weryfikuje czy jesteśmy w stanie wykonać dla Was taki projekt.

Poznajemy również w ten sposób Wasze oczekiwania i gusta. Pozwala nam to na dostosowanie wnętrz do potrzeb funkcjonalnych użytkowników, ich stylu życia, przeznaczenia pomieszczeń oraz wymagań estetycznych.

Pierwsze spotkanie jest niezobowiązujące i darmowe.

Przygotowanie oferty

Na podstawie wszystkich informacji zebranych podczas spotkania i przesłanych mailem przygotowujemy ofertę. Znajduje się w niej cena za projektowany m2, jak długo zajmie nam ten projekt (stan na dzień wysyłania oferty) i wyszczególniamy elementy, które będą się w nim znajdować.

Czas przygotowania oferty to ok 2-3 dni robocze. Oferta obowiązuję przez 4 tygodnie. Po upłynięciu tego czasu na życzenie Inwestora ponawiamy wykonanie oferty.

Naszą ofertę możecie przejrzeć tutaj

Akceptacja oferty, podpisanie umowy i terminy

Po akceptacji oferty przesyłamy umowę do wglądu oraz podajemy harmonogram prac. W celu podpisania umowy umawiamy się ponownie na spotkanie. Natomiast w terminach uwzględniamy czas wykonania projektu oraz czas jaki Inwestor ma na podjęcie decyzji. Oczywiście zdarzają się przesunięcia, coś wypadnie, ktoś się rozchoruje i wiele innych zdarzeń losowych. Wystarczy, że w takiej sytuacji zostanie przesłana informacja mailem i odpowiednio przedłużymy ten termin.

Po podpisaniu umowy wystawiamy fakturę zaliczkową w wysokości 10% całej kwoty. Po zaksięgowaniu wpłaty rozpoczynamy pracę nad projektem.

Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz?

ETAP II

Inwentaryzacja

Tutaj ważna jest informacja o lokalizacji. Jeśli budynek inwestycji znajduję się we Wrocławiu lub okolicach sprawa jest prosta. Natomiast jeśli poza tym obszarem uzgadniamy, że projekt będzie prowadzony zdalnie.

Aby przeprowadzić inwentaryzację przyjeżdżamy na miejsce inwestycji. Oglądamy wtedy wszystkie pomieszczenia, mierzymy je i robimy zdjęcia.

Projekt koncepcyjny

Bez względu na to jaki pakiet z oferty zostanie wybrany, projekt koncepcyjny zawsze się w nim znajduję.

  1. Na początku przygotowujemy moodboard – tablicę inspiracji w oparciu o nasze rozmowy, wiadomości i przesłane inspirację.
  2. 1-2 wersje układu funkcjonalnego przestrzeni z rozplanowanymi ściankami działowymi oraz usytuowaniem elementów wyposażenia. To wszystko na rzutach oraz poglądowych wizualizacjach. Na podstawie przedstawionych propozycji oraz uwag dokonujemy korekty i powstaje ostateczny układ funkcjonalny wnętrza.
  3. Następnie Inwestor wybiera jeden układ funkcjonalny, który rozwijamy o wybrane materiały, kolory i wyposażenie. W efekcie powstają dwie wersje kolorystyczne, które prezentujemy na wizualizacjach.

Prezentacja odbywa się najczęściej na spotkaniu gdzie pokazujemy wizualizacje i materiały jakie są użyte w projekcie.

Projekt wykonawczy

Po wybraniu wersji kolorystycznej przez Inwestora powstaje dokumentacja wykonawcza. Zawarte są w niej rysunki techniczne z wymiarami.

Projekt:

– układu posadzek

– okładzin ściennych

–  sufitów

– wyburzeń i przebiegu nowych ścianek działowych

– wytyczne elektryczne i wod-kan

– przekroje

–  rysunki zabudowy meblowej oraz innych projektowanych elementów

Więcej informacji o tym przeczytacie tutaj:

Jak wygląda i co zawiera projekt wykonawczy wnętrz?

Lista materiałów

Na podstawie projektu tworzymy zestawienie proponowanych materiałów i wyposażenia wraz z kosztorysem.

Współpraca z projektantem wnetrz Wrocław - architekt przy pacy

Poprawki

Zapewne zastanawiacie się ile poprawek mieści się w cenie. Nie będę ukrywać, jeśli po prezentacji zmieni się większość elementów lub całość liczymy to wtedy jako nowy projekt. Dlaczego tak jest? Musimy zacząć od nowa cały proces, a coś do garnka musimy włożyć w tym czasie.

Spokojnie, takie rzeczy zdarzają się niezwykle rzadko. Poprawki to rzecz naturalna. Najważniejsze w tym wszystkim jest aby Inwestor mógł spełnić swoje marzenie o idealnym wnętrzu.

Nie liczymy ile dokładnie poprawek zawiera się w projekcie, zazwyczaj są one nie wielkie. Inne płytki w kuchni, mniejszy stół, może drewniany, kanapa z pierwszej wersji kolorystycznej, większa wanna. Każdą zamianę jaką proponuje Inwestor analizujemy i omawiamy. Czasem też tłumaczymy dlaczego zdecydowaliśmy się na takie a nie inne rozwiązanie.

Nadzór autorski

To dodatkowa opcja, o którą możecie rozszerzyć projekt wykonawczy, a tym samym współpracę z projektantem wnętrz. Nadzór autorski to sprawowanie kontroli nad poprawnością realizacji z projektem. Omawiamy również zakres prac z wykonawcami, w razie potrzeby wyjaśniamy wątpliwości. Czasem zdarzy się, że dokonujemy niewielkich zmian w projekcie jeśli zajdzie taka potrzeba. Oczywiście służymy swoją wiedzą oraz doświadczeniem, dzięki czemu pracę wykonywane są szybciej i efektowniej.

Osobiście uwielbiam doglądać jak zmienia się pomieszczenie, jak zyskuje kolorów i życie zostaje w nie tchnięte.

Na budowie pojawiamy się średnio 2-3 razy w tygodniu przez cały okres trwania prac wykończeniowych. Cena za nadzór ustalana jest na podstawie odległości, częstotliwości naszych przyjazdów oraz długości trwania prac.

Decyzja o podjęciu współpracy w ramach nadzoru autorskiego musi zapaść na etapie oferty, ponieważ z wyprzedzeniem musimy zarezerwować czas w kalendarzu.

Dokumentacja fotograficzna, czyli sesja zdjęciowa

Przy nadzorze autorskim zawsze pytamy „Czy będziemy mogli po wykonaniu prac zrobić piękną zdjęciową i ją opublikować?”. Jest to niezwykła pamiątka, a i z zapartym tchem można oglądać swoje wnętrze w różnorodnych publikacjach. Bo i takie się u nas zdarzają!

To czas kiedy możemy uznać, że projekt jest skończony i Inwestor może się wprowadzać. A ja również i na tym zakończę ten post. Tak właśnie wygląda współpraca z projektantem wnętrz w naszej pracowni. Oczywiście wszystko co w nim opisałam przy każdym projekcie nie wygląda dokładnie tak samo. To co jest niezwykłego w tej pracy to fakt, że każdy dzień i każdy projekt jest inny. I oby to się nie zmieniło 🙂

Jeśli macie jakieś pytania albo chcielibyście aby nasza pracowania wykonała dla Was projekt wyślijcie do nas wiadomość na adres: biuro.studio98@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *