Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz - biuro projektowania wnetrz Wrocław
CategoriesProjekt

Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz?

Zastanawialiście się jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz? Jak przebiegają poszczególne etapy, co się w nich znajduję, jak długo trwają oraz ile kosztują? Czy macie możliwość wprowadzania poprawek, zmian? Oraz co dostaniecie w ramach wybranego pakietu projektowego? Dzisiaj odpowiem na te i wiele więcej pytań oraz opowiem Wam jak wygląda przebieg prac na projektem wnętrza. Od zapytania o ofertę aż po sam koniec kiedy to z wielką radością prezentujemy Wasze wymarzone cztery kąty.

Zanim zacznę musicie pamiętać, że współpraca z architektem wnętrz może się różnić w innych biurach. Na łamach tego artykułu przedstawię Wam pracę w naszym biurze projektowym. Ponadto każdy etap musi zostać przez Was zatwierdzony zanim przejdziemy do kolejnych.

ETAP I

Zapytanie o ofertę

Współpracę rozpoczynamy od zapytania o ofertę, którą dostajemy najczęściej jako wiadomość email lub w formie rozmowy telefonicznej.

Często zdarza się, że Inwestor nie podaje kluczowych informacji, więc już na samym początku dopytujemy o nie. W szczególności ważne jest, aby podać metraż, lokalizację inwestycji, jakie będzie przeznaczenie, w jakim stylu oraz dołączyć rzut (jeśli jest).

Przygotowanie oferty

Na podstawie wszystkich informacji przesłanych mailem przygotowujemy ofertę. Znajduje się w niej cena za projektowany m2, jak długo zajmie nam ten projekt (stan na dzień wysyłania oferty) i wyszczególniamy elementy, które będą się w nim znajdować.

Czas przygotowania oferty to ok 2-3 dni robocze. Oferta obowiązuję przez 2 tygodnie. Po upłynięciu tego czasu na życzenie Inwestora ponawiamy wykonanie oferty.

Naszą ofertę możecie przejrzeć tutaj

Akceptacja oferty, podpisanie umowy i terminy

Po akceptacji oferty przesyłamy umowę do wglądu oraz podajemy harmonogram prac. W celu podpisania umowy umawiamy się na spotkanie. Natomiast w terminach uwzględniamy czas wykonania projektu oraz czas jaki Inwestor ma na podjęcie decyzji. Oczywiście zdarzają się przesunięcia, coś wypadnie, ktoś się rozchoruje i wiele innych zdarzeń losowych. Wystarczy, że w takiej sytuacji zostanie przesłana informacja mailem i odpowiednio przedłużymy ten termin.

Po podpisaniu umowy wystawiamy fakturę zaliczkową. Po zaksięgowaniu wpłaty rozpoczynamy pracę nad projektem.

Podczas spotkania…

Poznajemy również bardziej szczegółowo oczekiwania i gusta. Pozwala nam to na dostosowanie wnętrz do potrzeb funkcjonalnych użytkowników, ich stylu życia, przeznaczenia pomieszczeń oraz wymagań estetycznych.

Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz?

ETAP II

Inwentaryzacja i zapoznanie się z inwestycją

Tutaj ważna jest informacja o lokalizacji. Mieścimy się we Wrocławiu, ale nie stanowi dla nas problemu przyjechać w dowolne miejsce w Polsce i na całym świecie. Oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba prowadzimy też projekty w pełni zdalnie.

Aby przeprowadzić inwentaryzację przyjeżdżamy na miejsce inwestycji. Oglądamy wtedy wszystkie pomieszczenia, mierzymy je i robimy zdjęcia.

Często w przypadku mniejszych mieszkań i domów, inwentaryzacje przeprowadzamy na tym samym spotkaniu co podpisanie umowy.

Projekt koncepcyjny

Bez względu na to jaki pakiet z oferty zostanie wybrany, projekt koncepcyjny zawsze się w nim znajduję.

  1. Na początku przygotowujemy moodboard – tablicę inspiracji w oparciu o nasze rozmowy, wiadomości i przesłane inspirację.
  2. 1-2 wersje układu funkcjonalnego przestrzeni z rozplanowanymi ściankami działowymi oraz usytuowaniem elementów wyposażenia. To wszystko na rzutach oraz poglądowych wizualizacjach. Na podstawie przedstawionych propozycji oraz uwag dokonujemy korekty i powstaje ostateczny układ funkcjonalny wnętrza.
  3. Następnie Inwestor wybiera jeden układ funkcjonalny, który rozwijamy o wybrane materiały, kolory i wyposażenie. W efekcie powstają dwie wersje kolorystyczne, które prezentujemy na wizualizacjach.

Prezentacja odbywa się najczęściej na spotkaniu gdzie pokazujemy wizualizacje i materiały jakie są użyte w projekcie.

Projekt wykonawczy

Po wybraniu wersji kolorystycznej przez Inwestora powstaje dokumentacja wykonawcza. Zawarte są w niej rysunki techniczne z wymiarami.

Projekt:

– układu posadzek

– okładzin ściennych

–  sufitów

– wyburzeń i przebiegu nowych ścianek działowych

– wytyczne elektryczne i wod-kan

– przekroje

–  rysunki zabudowy meblowej oraz innych projektowanych elementów

Więcej informacji o tym przeczytacie tutaj:

Jak wygląda i co zawiera projekt wykonawczy wnętrz?

Lista materiałów

Na podstawie projektu tworzymy zestawienie proponowanych materiałów i wyposażenia wraz z kosztorysem.

Współpraca z projektantem wnetrz Wrocław - architekt przy pacy

Poprawki

Zapewne zastanawiacie się ile poprawek mieści się w cenie. Nie będę ukrywać, jeśli po prezentacji zmieni się większość elementów lub całość liczymy to wtedy jako nowy projekt. Dlaczego tak jest? Musimy zacząć od nowa cały proces, a coś do garnka musimy włożyć w tym czasie.

Spokojnie, takie rzeczy zdarzają się niezwykle rzadko. Poprawki to rzecz naturalna. Najważniejsze w tym wszystkim jest aby Inwestor mógł spełnić swoje marzenie o idealnym wnętrzu.

Nie liczymy ile dokładnie poprawek zawiera się w projekcie, zazwyczaj są one nie wielkie. Inne płytki w kuchni, mniejszy stół, może drewniany, kanapa z pierwszej wersji kolorystycznej, większa wanna. Każdą zamianę jaką proponuje Inwestor analizujemy i omawiamy. Czasem też tłumaczymy dlaczego zdecydowaliśmy się na takie a nie inne rozwiązanie.

Nadzór autorski

To dodatkowa opcja, o którą możecie rozszerzyć projekt wykonawczy, a tym samym współpracę z projektantem wnętrz. Nadzór autorski to sprawowanie kontroli nad poprawnością realizacji z projektem. Omawiamy również zakres prac z wykonawcami, w razie potrzeby wyjaśniamy wątpliwości. Czasem zdarzy się, że dokonujemy niewielkich zmian w projekcie jeśli zajdzie taka potrzeba. Oczywiście służymy swoją wiedzą oraz doświadczeniem, dzięki czemu pracę wykonywane są szybciej i efektowniej.

Osobiście uwielbiam doglądać jak zmienia się pomieszczenie, jak zyskuje kolorów i życie zostaje w nie tchnięte.

Na budowie pojawiamy się średnio 2-3 razy w tygodniu przez cały okres trwania prac wykończeniowych. Cena za nadzór ustalana jest na podstawie odległości, częstotliwości naszych przyjazdów oraz długości trwania prac.

Decyzja o podjęciu współpracy w ramach nadzoru autorskiego musi zapaść na etapie oferty, ponieważ z wyprzedzeniem musimy zarezerwować czas w kalendarzu.

Dokumentacja fotograficzna, czyli sesja zdjęciowa

Przy nadzorze autorskim zawsze pytamy „Czy będziemy mogli po wykonaniu prac zrobić piękną zdjęciową i ją opublikować?”. Jest to niezwykła pamiątka, a i z zapartym tchem można oglądać swoje wnętrze w różnorodnych publikacjach. Bo i takie się u nas zdarzają!

To czas kiedy możemy uznać, że projekt jest skończony i Inwestor może się wprowadzać. A ja również i na tym zakończę ten post. Tak właśnie wygląda współpraca z projektantem wnętrz w naszej pracowni. Oczywiście wszystko co w nim opisałam przy każdym projekcie nie wygląda dokładnie tak samo. To co jest niezwykłego w tej pracy to fakt, że każdy dzień i każdy projekt jest inny. I oby to się nie zmieniło 🙂

Jeśli macie jakieś pytania albo chcielibyście aby nasza pracowania wykonała dla Was projekt wyślijcie do nas wiadomość na adres: biuro.studio98@gmail.com