Jak wygląda i co zawiera projekt wykonawczy wnętrz?
CategoriesProjekt

Jak wygląda i co zawiera projekt wykonawczy wnętrz?

Jesteście w tym miejscu ponieważ zastanawiacie się czym właściwie jest ten cały projekt wykonawczy, o którym mogliście usłyszeć. Projekt wykonawczy to nic innego jak połączenie projektu koncepcyjnego, czyli koncepcji plastycznej pokazanej na wizualizacjach 3D z dokumentacją wykonawczą, którą przekazuje się wykonawcą. Taki projekt zawiera wszelkie potrzebne informacje do wykończenia wnętrz jak: układ funkcjonalny, ułożenie płytek, rysunki mebli kuchennych i wiele więcej.

Pozwala to oczywiście oszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze i część nerwów – niestety nie możemy Wam obiecać, że każda noc będzie spokojna, ale zdecydowanie większość z nich tak. Unikacie w ten sposób wielu niejasności, ponieważ wszystko jest czytelnie przedstawione na rzutach i rysunkach.

Przygotowałam dla Was przykładowy projekt wykonawczy, aby jak najlepiej przybliżyć Wam ten temat. Może na razie te wszystkie nazwy są dla Was niczym czarna magia, ale zobaczycie za chwilę, że wcale takie nie są.

Oczywiście, projekt który przedstawiam w tym artykule jest nie komplety, stanowi jedynie wzór tego co wykonujemy w naszym studiu projektowym. W innych pracowniach może się od nieznacznie różnić.

Określenie potrzeb użytkowników

Po podjęciu decyzji i podpisaniu umowy przechodzimy do etapu I. Rozpoczynamy od spotkania, rozmowy i wymianie maili, w których to określamy jakie macie potrzeby, oczekiwania i preferencje. Musimy Was poznać aby dopasować wnętrze do Waszego trybu życia. Czy jest to mieszkanie dla rodziny, młodej osoby, niewielkie biuro dla startupu, a może prowadzicie sieć salonów kosmetycznych. Również na tym etapie sprawdzamy jaki styl lubicie, jakie kolory, wzory oraz materiały.

Każdy projekt jest unikalny, ponieważ wnętrza tworzą ich użytkownicy. To Wam ma się w nim dobrze mieszkań, pracować, spotykać z rodziną, znajomymi, oraz spełniać się w swoich pasjach.

Inwentaryzacja (opcjonalnie)

Dodatkową opcją, z której możecie skorzystać jest Inwentaryzacja pomieszczeń. Oznacza to, że jeśli nie posiadacie rzutów z wymiarami lub nie chcecie sami tego wykonywać, przyjeżdżamy na miejsce inwestycji oraz zbieramy wszystkie potrzebne informacje i dokonujemy pomiarów. W naszej pracowni do każdego projektu koncepcyjnego oraz wykonawczego dodajemy usługę inwentaryzacji za darmo na terenie Wrocławia.

Pomiary, które wykonaliśmy przerzucamy do komputera i rysujemy rzut.

Jak wygląda i co zawiera projekt wykonawczy wnętrz? rzut inwentaryzacji

Moodboard – tablica inspiracji i określenie stylu

Tworzenie moodboardów, czyli kolaży inspiracji jest ściśle związane z określeniem potrzeb użytkowników. Wszystkie informacje, które od Was zbierzemy dają nam wytyczne w jaki sposób mamy działać. Na ich podstawie poszukujemy inspiracji. Wykonujemy z nich tablice, na których zapisujemy nasze pomysły. Przedstawiamy Wam wtedy wstępną koncepcję projektu oraz możecie potwierdzić nam czy idziemy w dobrym kierunku.

Jak wygląda i co zawiera projekt wykonawczy wnętrz? tablica inspiracji, moodboard

Układ funkcjonalny

Określiliśmy już styl oraz zatwierdziliście wstępną koncepcję, czas zabrać się za układ funkcjonalny. Jest to rozmieszczenie pomieszczeń oraz mebli i wyposażenia wraz z wymiarami. W ramach projektu tworzymy dla Was 2 bądź 3 wersje układu na rzutach poziomych. Ponadto wykonujemy dla Was prosty model 3D aby ułatwić Wam wyobrażenie przestrzenne wszystkich elementów. W kolejnych etapach wybrany przez Was układ funkcjonalny rozwijamy o wybór mebli, wyposażenia, zabudowę meblową oraz materiały wykończeniowe.

projekt układu funkcjonalnego z wymiarami wnętrza domu rzut

Projekt ścian

W oparciu o układ funkcjonalny w projekcie ścian wykazujemy, gdzie i jakie stawiamy ścianki działowe oraz ewentualnie, które są do wyburzenia. Na rzucie zaznaczamy kolorem zielonym nowe ściany oraz zbudowe G-K, a na czerwono te do wyburzenia. Oczywiście dodajemy wszelkie potrzebne wymiary.

Projekt podłóg

Na rzucie projektu podłóg pokazujemy rodzaje powierzchni oraz również sposób i kierunek ułożenia płytek i paneli. Ponadto zaznaczamy miejsce montażu listew przypodłogowych, list dylatacyjnych oraz wskazujemy, od której płytki glazurnik ma rozpocząć układanie.

Projekt podłóg

Projekt okładzin i malowania ścian

W tym projekcie wskazujemy jakimi materiałami, bądź kolorami farb mają być pokryte ściany. Nie dotyczy on łazienki – jest ona pokazywana bardziej szczegółowo na kolejnych planszach.

projekt okladzin i malowania ścian w domu rzut

Wytyczne do projektu instalacji elektrycznej

Jak sama nazwa wskazuje nie jest to projekt, tylko wytyczne które przygotowujemy dla projektanta instalacji elektrycznej. Pokazujemy na nim w jakim miejscu chcemy usadowić gniazdka, łączniki i oświetlenie. Ponadto dołączamy informacje na jakich obwodach mają znaleźć się konkretne oprawy oświetleniowe.

Współpracujemy ze świetną i sprawdzoną firmą zajmującą się projektami instalacji. Dodatkowo w ramach współpracy możemy wykonać dla Was taki projekt.

wytyczne do projektu instalacji elektrycznej rzut

Wytyczne do projektu instalacji wodno-kanalizacyjnej

Tak jak wyżej również są to jedynie wytyczne. Dokładny projekt musi wykonać specjalista z uprawnieniami projektowym. Naszym zadaniem jest przekazać informację o tym gdzie chcemy doprowadzić oraz odprowadzić wodę.

wytyczne do instalacji wod-kan w domu rzut

Projekt sufitów podwieszanych

W projekcie wskazujemy wymiary i zakres sufitu podwieszanego oraz umiejscowienie sufitowych opraw oświetleniowych, jeśli takowe mają się w nim znaleźć.

Projekt zabudowy meblowej

Są to rysunki zabudowy meblowej wraz z wymiarami. Szczegółowe rysunki wykonują specjaliści, my jedynie wskazujemy zamysł oraz konieczne informację aby wykonać je zgodnie z naszym projektem.

W tym przypadku jeśli zdecydujecie się skorzystać z usług poleconego przez nas stolarza na rysunkach również umieszczamy dokładne informacje z czego ma być wykonana zabudowa. Natomiast w innym wypadku podajemy propozycję, bądź umawiamy się na wspólne spotkanie w celu wybrania materiałów.

Robimy tak, ponieważ próbki którymi dysponują inni stolarze mogą różnić się od tych wybranych przez nas. Dlatego aby uniknąć niejasności proponujemy takie rozwiązania.

projekt zabudowy kuchni rysunki

Projekt ułożenia płytek

Podajemy w nim informacje o użytych płytkach. Wskazujemy również wymiary oraz od której płytki rozpocząć układanie.

Projekt ułożenia płytek w łazience

Widoki na ścianę

Jeśli projekt tego wymaga, ponieważ zastosowaliśmy nietypowe rozwiązania na ścianie dołączmy wszelkie potrzebne widoki. Wyglądają one podobnie do tych przedstawionych wyżej.

Wizualizacje

Wizualizacje 3D przedstawiają jak będzie wyglądać wnętrze. Dzięki nim pokazujemy jak wybrane materiały i wyposażenie będą się wspólnie prezentować. Staramy się jak najwierniej pokazać wasze przyszłe wnętrze, lecz nie zawsze jest to możliwe. W takich sytuacjach oczywiście Was o tym informujemy.

W naszej pracowni STUDIO 98 wykonujemy dla Was 2 wersje kolorystyczne wizualizacji. Oznacza to, że niektóre elementy pokazujemy w dwóch wariantach: może być to inne krzesło, bądź ta sama komoda ale w innym kolorze czy inne płytki w łazience. Uzależnione jest to od tych elementów, nad których wyborem się wahacie. Na wizualizacjach wszelkie wątpliwości zostają rozwiane.

Ponadto wizualizacje są szczególnie pomocne kiedy macie trudności z wyobraźnią przestrzenną. Dzięki nim nie jest już to problemem.

Styl art deco i nowoczesny w salonie

Więcej wizualizacji projektu ONE House

Projekt eleganckiego mieszkania w kamienicy

Więcej wizualizacji eleganckiego mieszkania w kamienicy 

Zestawienie produktów i materiałów

W zestawieniu wyszczególniamy całe wyposażenie oraz materiały wykończeniowe, które potrzebne są do realizacji projektu wraz z cenami i ilością.

Opcje dodatkowe

W naszym studiu poza wskazanymi wcześniej elementami rozszerzyliśmy naszą ofertę o dodatkowe usługi. Jest to opcja dla osób, które zdecydowały się na projekt wykonawczy w naszej pracowni i chcą zaoszczędzić czas, zmniejszyć koszty i zyskać więcej spokoju.

  • Wytyczne do instalacji grzewczej

Jeśli jesteście na etapie budowy/projektu domu bądź mieszkanie lub lokal, który kupiliście jest jeszcze w trakcie budowy możemy przygotować dla Was również wytyczne do instalacji grzewczej. Wygląda to tak samo jak w przypadku „Wytycznych do projektu instalacji elektrycznej” tylko wskazujemy rozmieszczenie grzejników oraz/lub termostatów.

wytyczne do projektu instalacji grzewczej

  • Projekt instalacji elektrycznej

Poza wytycznymi do projektu instalacji elektrycznej współpracując ze specjalistyczną firmą będziemy koordynować przebieg i zyskacie gotowy, sprawdzony projekt do realizacji.

  • Projekt oświetlenia

Również w zakresie oświetlenia współpracujemy z projektantami zajmującymi się odpowiednim doborem natężenie i rodzaju światła. Ta opcja jest dedykowana w szczególności do biur oraz lokali komercyjnych.

  • Wspólne zakupy w sklepie

Jeśli zakupy są dla Was utrapieniem możemy pomóc Wam ich dokonać w sklepach z wyposażeniem czy materiałami wykończeniowymi.

  • Nadzór autorski

Nadzór autorski to przede wszystkie sprawowanie kontroli nad poprawnością realizacji z projektem. Doglądamy czy prace budowlane są wykonywane zgodnie z projektem. Omawiamy z wykonawcami projekt, w razie potrzeby wyjaśniamy wątpliwości dotyczące rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych. Również jak zajdzie taka potrzeba wprowadzam zmiany i sprawdzamy czy są one realizowane zgodnie z naszymi zaleceniami.

Wkrótce dokładniej opisze jak wygląda nadzór autorski. Więc jeśli chcecie zostać poinformowani o pojawieniu się tego artykuły zapiszcie się do newslettera.

 

Tak właśnie wygląda projekt wykonawczy i już doskonale wiecie co zawiera. Jeśli spodobał Wam się ten artykuł będzie mi miło jeśli udostępnisz go w social media bądź podzielisz się nim ze znajomymi i rodziną.

Jeśli jesteście zainteresowani projektem zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. Możecie skontaktować się z Nami poprzez formularz kontaktowy, który znajduję się tutaj lub wysłać wiadomość bezpośrednio na naszego maila: biuro.studio98@gmail.com

A wcześniej możecie zapoznać się z pełną ofertą naszego biura projektowego klikając tutaj.

Zachęcam również do śledzenia nas w social media, gdzie będziecie mieć okazję zobaczyć naszą pracę „od kuchni”:

Facebook | Instagram

Oczywiście jeśli macie jakieś pytania zapraszam do kontaktu! Z chęcią pomożemy 🙂