Wózki paletowe to wydajne urządzenia, bez których wiele magazynów i hal produkcyjnych nie byłaby w stanie skutecznie funkcjonować. Wózki mogą być ręczne lub elektryczne. Gdzie najczęściej można zaobserwować taki wózek w użyciu? Między innymi w sklepach, szczególnie hipermarketach i dyskontach. Ułatwiają transport towarów i usprawniają pracę (najczęściej posiadają kółka z hamulcem). Nie są trudne w obsłudze, więc może korzystać z nich wielu pracowników.
Ważne elementy wózków paletowych, czyli kółka do wózków paletowych
Wózki paletowe mają naprawdę szeroki wachlarz zastosowania. Nadają się do użytku w sklepach, jak i na halach produkcyjnych. Doskonałe do przeprowadzania załadunku i rozładunku towaru. Muszą być wytrzymałe, by radzić sobie z najcięższymi produktami. Powinny wyróżniać się dobrą jakością materiałów i elementów, z których zostały wykonane. Takim istotnym aspektem w procesie produkcji wózków paletowych, jest dobór kółek. Wyróżniamy między innymi kółka z hamulcem. To praktyczne rozwiązanie. Kółko z hamulcem najczęściej można zakupić w zestawie z płytką do mocowania. Jeśli ma być ono wydajne i sprawdzić się przy paletach, musi być wytrzymałe na ciężar. Są to części łatwo dostępne, więc nawet jak ulegną awarii lub zniszczeniu – bez problemu można znaleźć ich zamienniki i znów móc cieszyć się w pełni sprawnym wózkiem paletowym.
Kółka do wózków paletowych – co warto o nich wiedzieć?
Sklepy internetowe oferują szeroki wybór produktów, jakim są kółka do wózków paletowych. Poszczególne modele różnią się względem siebie przede wszystkim rozmiarem. Co ważne przy zakupie tych kółek, to sprawdzenie tych rozmiarów przed ostatecznym złożeniem zamówienia. Ważna jest średnica koła, jego całkowita wysokość, rozmiar płytki mocującej i otworów umożliwiających montaż. Należy także zwrócić uwagę na możliwe obciążenie koła. Dostępnych jest wiele modeli, między innymi kółka z hamulcem potrafiące unieść 50, 80 lub 100 kilogramów. Kółka do wózków paletowych są raczej dostosowane do poruszania się po płaskich powierzchniach. Nawet jeśli mają dobrze dobrany rozmiar do urządzenia, to wciąż są to niewielkie kółeczka, które nie dałyby rady sprawnie działać na przykład na kamienistym podłożu. Nie bez przyczyny częściej spotyka się wózki paletowe na kółkach wewnątrz budynków. Jeśli są używane również na zewnątrz, to muszą być sterowane tylko na prostych nawierzchniach – asfalcie, ewentualnie kostce brukowej wyłożonej przed halą magazynową.