Jak przygotować się do współpracy z projektantem wnętrz - harmonogram, zapytanie o ofertę, cena, pytania
CategoriesUncategorized

Jak przygotować się do współpracy z projektantem wnętrz?

Jak znaleźć odpowiedniego architekta wnętrz, czy ustalony budżet i terminy są ważne, jakie informację muszę przekazać oraz co powinno znaleźć się w zapytaniu o ofertę? Dziś opowiem Wam jak przygotować się do współpracy z projektantem wnętrz, a o tym jak wygląda przebieg współpracy możecie przeczytać TUTAJ.

Znalezienie projektanta, który trafi w 10

Znalezienie odpowiedniej osoby, która zrozumie oczekiwania i preferencje danej osoby jest bardzo istotne. Od tego będzie zależeć przebieg współpracy, czy projekt zakończy się sukcesem i zadowoleniem klienta czy niekoniecznie. Jak znaleźć projektanta?

Realizacje wykonane przez projektanta bądź biuro projektowe najlepiej oddadzą stylistykę i charakter projektowanych wnętrz, w których się specjalizuję. Po przejrzeniu portfolio ocenisz czy te projekty Ci odpowiadają. Upewni Cię to czy Twoja wizja będzie spójna z koncepcją architekta.

Budżet – przemyśl ile możesz wydać

Przemyśl budżet jaki chcesz przeznaczyć na wykończenie i poinformuj o tym projektanta. Jest to kwestia niezwykle ważna, ponieważ projektant wybierze materiały i rozwiązania adekwatne do Twojego budżetu. Obie strony unikną wielu nieporozumień, a przy tym czas wykonania projektu będzie krótszy.

Inną kwestią jest podawanie zaniżonego budżetu. Nawet jeśli odkładasz część tej kwoty na „w razie co” jest to bardzo dobrą technika. Warto jednak podać również tę informację projektantowi i wskazać, na które elementy jesteś w stanie wydać większą kwotę. Jest to o tyle pomocne, że jeśli znajdziemy lepszy jakościowo produkt, który nieznacznie przekroczy budżet, będziemy mogli Ci go zaproponować.

Termin – od kiedy, do kiedy i jak długo

Wraz z ofertą podajemy informację o tym kiedy możemy zacząć projekt oraz jak długo będzie trwać. Zazwyczaj mało kto ma termin „od zaraz”. Kwestia wyboru pracowni projektowej musi być podjęta dużo wcześniej niż planujesz remont czy wykończenie.

Jednak bardzo często zdarza się, że poszukiwania projektanta zostają na ostatnią chwilę i powstaje problem, ponieważ nikt nie jest w stanie się go podjąć w tak krótkim czasie.

Dowiedz się kiedy odbierzesz klucze. Nawet jeśli masz jeszcze aż pół roku nie czekaj aż pozostanie tylko miesiąc. Natomiast jeśli wiesz, że odbiór po zakupie mieszkania lub domu czy wynajmie lokalu to kwestia dni dodaj w swoim harmonogramie co najmniej dodatkowy miesiąc na projekt.

W naszej pracowni projekt wnętrz o metrażu ok 60m2 trwa średnio 4 tygodnie. Adekwatnie do wielkości projektowanych pomieszczeń oraz obłożenia zwiększa bądź zwiększa się ten czas.

Oczywiście również nie zapomnij i tej informacji przekazać architektowi. Dzięki temu będzie mógł odpowiednio dostosować harmonogram prac.

Przekaż nam swoje oczekiwania, potrzeby i inspiracje

Abyśmy mogli zaprojektować Twoje wnętrze, musisz wskazać nam kierunek, którym mamy podążać.

Oczekiwania i potrzeby – powiedz nam co musi znaleźć się we wnętrzu oprócz standardowego wyposażenia oraz opisz jakie funkcję mają pełnić dane pomieszczenia. Może masz pokaźną kolekcję książek i potrzebujesz więcej miejsca na ich przechowywanie, albo pracujesz w domu i potrzebne Ci osobne biuro w mieszkaniu. Wszystkie kwestie są istotne. To będzie Twoje wnętrze i musi być jak najlepiej dopasowane do Ciebie.

Inspiracje – Znajdź wnętrza, rozwiązania, kolory i materiały, które Ci się podobają. W tym celu polecam Pinterest. Jest to skarbnica inspiracji, w której znajdziesz prawie wszystko co może Cię zainteresować. Również możesz przeglądać magazyny wnętrzarskie czy sklepy. Nie zapomnij ich zapisać lub zrobić im zdjęcia.

Nie martw się jeśli o czymś zapomnisz lub nie będziesz wiedzieć, że jest ważne. Jeśli tak się zdarzy my o tym będziemy pamiętać i dopytamy. Wiele rzeczy jeszcze wyjdzie „w praniu” podczas projektowania.

Jak przygotowac się do wspolpracy z projektantem wnętrz - znajdz styl i inspiracje ktore do Ciebie przemawiaja

Zapytanie o ofertę

Masz już wybraną pracownię projektową, masz ustalony budżet, znasz terminy i znalazłeś inspiracje – kolejnym etapem jest zapytanie o ofertę wybrane biura. Aby ułatwić Wam to przygotowałam listę, w której wskazane jest co powinno znaleźć się w zapytaniu. Oczywiście w innych biurach projektowych pewne elementy mogą się różnić.

Jeśli chodzi o formę zapytania zdecydowanie łatwiej nam przygotować ofertę w oparciu o email. Nie zawsze jest możliwość zanotowania sobie najważniejszych informacji przy rozmowie telefonicznej a do treści wiadomości zawsze można wrócić. Więc nawet jeśli najpierw postanowicie zadzwonić i tak zawsze proszę o podesłanie mi tego na maila.

Jakie informacje należy zawrzeć w mailu abyśmy mogli przygotować ofertę?

  1. Dane: Wasze imię, nazwisko, numer telefonu
  2. Jaki typ projektu z naszej oferty Was interesuję – ofertę możecie zobaczyć TUTAJ

Jeśli jesteście zainteresowani projektem, którego nie mamy na stronie bądź częściowym zaznaczcie to proszę w mailu. Przy projekcie częściowym w miarę możliwości dopiszcie jakie elementy konkretnie Was interesują. Będziemy mieć wtedy jasny poogląda w jaki sposób możemy Wam pomóc.

  1. *Dodatkowe usługi uzupełniające

W ofercie posiadamy również usługi, które uzupełniają pakiety projektowe. Jeśli zastanawiacie się przykładowo nad skorzystaniem z nadzoru autorskiego czy wykonania projektu elektryki zaznaczcie to w wiadomości.

  1. Informację o lokalizacji

Głównie działamy na terenie Wrocławia i okolic, ale również całego województwa dolnośląskiego. Pozostałe województwa możemy wykonać projekt zdalny.

  1. Informację o metrażu oraz pomieszczeniach, które mają być projektowane

Jeśli mieszkanie bądź dom jest na etapie budowy nie zapomnijcie o tym wspomnieć oraz czy jest możliwość wejścia na teren budowy.

Przy pomieszczeniach dopiszcie czy planujecie w nich zabudowę meblową i jaką. Może być to kuchnia, szafa w przedpokoju, garderoba, regał na książki, szafka itd.

  1. Dołączcie rzut z wymiarami + zdjęcia jeśli jest taka możliwość

Jeśli nie posiadacie rzutu z wymiarami nie musicie się martwić, w cenie projektu zawarta jest Inwentaryzacja (czym jest inwentaryzacja przeczytanie niżej) jeśli inwestycja znajduję się we Wrocławiu. Poza Wrocławiem doliczamy opłatę za paliwo i dodatkowy czas dojazdu.

Przy projektach zdalnych przedłożenie rzutu z wymiarami jest konieczne do podpisania umowy. Również jeśli pomylicie się wykonując sami pomiarów nie bierzemy odpowiedzialności za skutki jakie z tego mogą wyniknąć, dlatego dla Waszego spokoju ducha polecamy zatrudnienie profesjonalnej firmy od pomiarów.

  1. Napiszcie jaki styl i kolorystyka Was interesuję.

Możecie dołączyć inspirację lub podesłać link do tablicy na Pinterest.

 

Wiecie już jak przygotować się do współpracy z projektantem wnętrz. Mam nadzieję, że te informację pomogą Wam podczas przygotowań, a współpraca z wybranym projektantem okaże się owocna. Życzę Wam spełniania marzeń o idealnym wnętrzu.