jak łączyć i dobierać kolory we wnętrzu 2
CategoriesUncategorized

Jak łączyć kolory we wnętrzu – koło barw

Znasz koło barw? Pokazywali nam je od najmłodszych lat i tłumaczyli, że kolory dzielimy na zimne oraz ciepłe. W głowie może świtają Ci też takie hasła jak: kolory dopełniające, komplementarne, ale co to właściwie znaczy? Czy jest to potrzebne przy aranżacji wnętrz? I jak wykorzystywać tę wiedzę?

W tym artykule opowiem w skrócie o teorii barw, pokażę Ci  jak łączyć kolory we wnętrzu.

Podział koła barw

Oprócz znanego podziału na barwy ciepłe i zimne klasyfikujemy je również jako:

Barwy czyste – są to, jak sama nazwa wskazuje, czyste kolory tęczy, bez dodatku czerni i bieli. Barwy czyste możemy podzielić na kolejne kategorie:

Podstawowe (pierwszorzędowe): żółty, niebieski i czerwony – ponieważ wszystkie inne kolory tworzą się poprzez mieszanie tych trzech barw

Drugorzędowe – powstają w wyniku zmieszania kolorów podstawowych:

– żółty + niebieski = zielony

– niebieski + czerwony = fioletowy

– czerwony + żółty = pomarańczowy

Trzeciorzędowe – otrzymujemy poprzez zmieszanie w równych proporcjach kolorów podstawowych z drugorzędowymi.

Biały, czarny i ich wypadkowa kolor szary

Nie istnieją w kole barw, ponieważ nie uważa się ich za kolory. Odpowiednio mieszając czerń i biel uzyskujemy odcienie szarość. A z kolorami możemy je rozjaśniać lub przyciemniać.

Powiedziałam Wam, że biel i czerń nie istnieją, a jedna są. Pewnie nie raz o tym słyszeliście, ale przecież je widzimy i możemy rozróżnić, to dlaczego nie uznaję się ich za kolor?

Zróbmy eksperyment:

Odłóż czytanie i włącz dowolny program do obróbki zdjęć (obojętnie czy to będzie na komputerze, czy telefonie). Wybierzcie dowolną barwę i wypełnij nią całe pole. Następnie otwórz narzędzie „Jasność” i zacznij przesuwać suwak na skrajne punkty,  w lewo i prawo.

Sam widzisz. Najprościej mówiąc, brak światła to czerń, a samo światło to biel. Nie jestem fizykiem, ale aby zrozumieć to zjawisko przedstawię Wam to w ten sposób:

Kolory widzimy, ponieważ światło jest falą. Wszystko, co istnieje, odbija daną długość fali, a inne pochłania. Wypadkowa pochłaniania i odbijania tworzy dany kolor.

Dla zrozumienia: w przyrodzie idealną czernią jest jedynie czarna dziura, ponieważ pochłania całe światło. Każdy inny obiekt odbija, chociażby minimalnie światło. 

Jak dobierać kolory we wnętrzu – palety kolorystyczne

Harmonia to słowo, które najlepiej określa sposoby doboru kolorów. Na początek warto wybrać kolor główny, który będzie dominować we wnętrzu. Następnie kolor akcentowy, który będzie się wyróżniać.

Kolorem głównym, bazą są zazwyczaj neutralne barwy, jak biel, jasny szary czy ecru. Natomiast kolory akcentowe możemy wybierać poprzez podobieństwo odcieni. Wybierając różne barwy o zbliżonej intensywności lub poprzez podobieństwo barw, czyli wiele odcieni tej samej barwy.

Dla przykładu wybrałam jako kolor główny: ecru, a akcentowy paloną sepię.

Bardzo często podkreślam, jak ważne jest tworzenie głębi we wnętrzu. Można porównać to do kadrów w filmie, w których reżyser i operator pokazują nam pierwszy, drugi, trzeci plan i tak dalej. Ważne postaci i przedmioty znajdują się na najbliżej. Kierując się hierarchią ważności, kolejne elementy pojawiają się dalej. We wnętrzu również tworzymy plany. Piękny wazon przywieziony z dalekiej podróży stanie w specjalnym i widocznym miejscu, a kolejne dekoracje będziemy komponować tak, aby z nim współgrały. Pojawią się one trochę dalej, aby nie przyćmiły jego wyjątkowości. Te same zasady pojawiają się przy doborze kolorystyki. Mamy dwie główne role z naszego przykładu ecru i paloną sepię, czas znaleźć im statystów.

Poszukiwania kolorów, które dopełnią i podkreślą naszych głównych bohaterów, można zrobić na kilka sposobów.

  1. Paleta monochromatyczna – jest to jeden kolor o różnych nasyceniach.
  2. Analogiczna – są to kolory, które na kole barw ze sobą sąsiadują.
  3. Komplementarna – kolory znajdujące się po przeciwnych stronach.
  4. Triada – najprościej mówiąc kolory, które po połączeniu liniami na kole barw tworzą trójkąt równoboczny.
  5. Paleta rozdzielno-komplementarna – wybieramy jeden kolor i szukamy dwóch przeciwległych kolorów, które dodatkowo ze sobą nie sąsiadują.
  6. Prostokątna – są to dwie pary kolorów komplementarnych.

A tak prezentują się przykładowe propozycje z użyciem powyższych paleta:

Monochromatyczna

Jako kolor, od którego wychodzimy wybrałam paloną sepię, ale można też próbować w drugą stronę, z ecru.

Analogiczna

Komplementarna

Triada

Rozdzielon-komplementarna

Prostokątna

Jak widzisz możliwości jest tak wiele, że nawet z kolorami, które coraz rzadziej spotyka się we wnętrzach, można zrobić wiele ciekawych kompozycji. Dobór kolorystyki do wnętrz to ekscytująca zabawa, a efekty wykorzystywania ich w aranżacjach są niezwykłe.

A jeśli mówimy o zabawie, to możecie iść dalej i sprawdzić jaki styl w aranżacji wnętrz do Was pasuje, rozwiązując krótki test TUTAJ

Zachęcam Was również do poszukiwań i eksperymentowania. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnie, więc pokażmy jej, że nie boimy się szaleć!

Życzę Wam kolorowego dnia 🙂